Najważniejsze daty w historii szkoły to:

1 IX 1952 - Powstanie Zasadniczej Szkoły Optycznej.

1 IX 1969 - Otwarcie przy ZSO 3-letniego Technikum Mechanicznego.

1 IX 1973 - Powstanie 5-letniego Technikum Mechanicznego.

1 I 1976 - Utworzenie Zespołu Szkół Mechaniki Precyzyjnej, w skład którego weszły:

• Zasadnicza Szkoła Optyczna,
  • 3-letnie Technikum Mechaniczne,
  • 5-letnie Technikum Mechaniczne,
  • Liceum Zawodowe,
  • Średnie Studium Zawodowe (wygasa po 4 latach).

1 IX 1980 - Połączenie Zespołu Szkół Mechaniki Precyzyjnej.
z Zespołem Szkół Zawodowych Polskich Zakładów Optycznych (Odrowąża 75) i powstanie Zespołu Szkół Zawodowych PZO.

1 II 1986 - Szkoła przechodzi pod opiekę Przemysłowego Centrum Optyki i otrzymuje nazwę Zespołu Szkół Zawodowych PCO; następuje przekształcenie 5-letniego Technikum Mechanicznego w Technikum Optoelektroniczno-Mechaniczne.

10 X 1990 - Szkoła zostaje szkołą kuratoryjną i otrzymuje nazwę Zespołu Szkół Opto-Elektronicznych.

1 IX 1992 - Otwarcie przy Zespole Szkół Opto-Elektronicznych Policealnego Studium Zawodowego.

1 IX 1996 - Otwarcie XCVII Liceum Ogólnokształcącego.

1 IX 2005 – Nadanie Zespołowi Szkół Opto-Elektronicznych nazwy:  "Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich", w skład którego wchodzą następujące szkoły:

• Technikum nr 12, przygotowujące do zawodu technik elektronik
  • XXX Liceum Profilowane – z profilem usługowo-gospodarczym i zarządzaniem informacją
  • XCVII Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich

1 IX 2013 uchwałą Rady m.st Warszawy w skład Zespołu Szkół nr 12 wchodzą:

• XCVII Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich
  • Technikum nr 12 (technik obsługi turystycznej)
  • Gimnazjum Sportowe nr 21

Od 1 IX 2017 - uchwałą Rady m.st. Warszawy w skład Zespołu wchodzą:

• XCVII Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich z wygasającymi oddziałami gimnazjalnymi
  • Technikum nr 12 (technik obsługi turystycznej, technik logistyk)

Siedziby szkoły:

Kamionkowska 18, Kamionek (1952-53)
Drewnicka 8, Kamionek (1954-56)
Grochowska 194/196, Grochów (1956-1969)
Siennicka 15, Grochów (1969 do dziś)

Uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. W  ostatnim czasie zajęli I  miejsca w  ogólnopolskich konkursach: „Drugie życie elektrośmieci” oraz  „Rozczytana szkoła”; II miejsce w warszawskim konkursie „200 rocznica urodzin kompozytora Fryderyka Chopina”; I miejsce w Mazowieckim Konkursie Wiedzy o Prezydencie Stefanie Starzyńskim. Szkoła zdobywała przez ostatnie sześć lat wyróżnienie w  „Turnieju zawodów”. Uczniowie kilkakrotnie zajęli II miejsca w Pucharze Polski w boksie i na mistrzostwach świata w sumo. Uczniowie gimnazjum to mistrzowie Polski w unihokeju, mistrzowie Mazowsza, srebrni i brązowi medaliści Mistrzostw Warszawy w wielu dyscyplinach lekkoatletycznych.

Egzamin zawodowy:

Pierwsze egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie w technikum obsługi turystycznej  (nowy egzamin) odbyły się w roku szkolnym 2012/2013.

Baza technodydaktyczna:

Szkoła posiada nowoczesne sale do praktycznej nauki zawodu, bardzo dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe, dwie nowoczesne pracownie multimedialne i dwie pracownie komputerowe. Atutem jest doskonała, profesjonalna baza sportowa – boiska ze sztuczną nawierzchnią i trybunami, kort tenisowy, bieżnia trzytorowa, boiska do gry w piłkę siatkową i koszykówkę, sala gimnastyczna, hala sportowa.

Współpraca:

Szkoła planuje współpracę z Uczelniami wyższymi oraz praktyki międzynarodowe.

Współpraca z pracodawcami:

Szkoła współpracuje z licznymi pracodawcami z terenu Warszawy w zakresie organizowania praktyk zawodowych, m.in. Hotelami Ibis, Felix, Holiday Inn; PTTK, TUI, Kronos Travel, Protravel, Rainbow Tours, Travel Trade Poland, Eurogospodarką, Gazetą Turystyczną, Warszawską Izbą Turystyczną.

Absolwenci Technikum:

Pierwsi absolwenci Technikum Obsługi Turystycznej opuścili mury szkoły w roku szkolnym 2012/2013. Wielu z nich podjęło  studia na kierunku: turystyka i rekreacja, marketing i zarządzanie oraz wielu innych. Szkoła przygotowuje uczniów do pracy w biurach turystycznych, firmach usługowych, urzędach administracji państwowej oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Liczne zajęcia prowadzone w szkole służą przygotowaniu do zawodu i studiów wyższych, rozwijaniu zainteresowań, zdolności i pasji uczniów.

• Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich w Warszawie ul. Siennicka 15
    ul. Siennicka 15