• Biblioteka

PLAN  PRACY  BIBLIOTEKI  ZESPOŁU  SZKÓŁ  NR12

im. Olimpijczyków  Polskich

rok  szkolny  2020/2021

I. Prace  organizacyjno -techniczne.

1. Sporządzenie planu pracy i sprawozdania z działalności biblioteki szkolnej w roku szkolnym  2019/2020.

2. Założenie kart czytelniczych nowym uczniom i nauczycielom.

2. Aktualizacja kartoteki uczniów i nauczycieli  w bazie  komputerowej.

3. Udostępnienie  księgozbioru  od  02. 09. 2020r.

4. Wypożyczenie  książek  i  materiałów  bibliotecznych  do  pracowni  tematycznych.

5. Rozliczenie uczniów i nauczycieli z książek wypożyczonych z biblioteki  szkolnej.

6.  Gromadzenie, ewidencja, opracowanie, selekcja zbiorów.

II. Praca   pedagogiczna.

1. Sporządzenie  harmonogramu zajęć z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego.

Liceum   Technikum:

kl.1  - W nowej szkole, w nowej bibliotece. Zapoznanie z regulaminem biblioteki szkolnej.

kl.2  - Książka tradycyjna czy e-book?

kl.3asp, 3al, 3at,4 at – Internet: pomoc czy zagrożenie?

2. Przygotowanie w bibliotece ekspozycji materiałów edukacyjnych, informatorów dla maturzystów.

3. Zorganizowanie  obchodów  Międzynarodowego  Dnia  Bibliotek  Szkolnych

- akcja „Atak moli książkowych”;

4. Przeprowadzenie ankiety dotyczącej zainteresowań, preferowanych imprez kulturalnych      i  zakupu nowych książek do biblioteki szkolnej wśród uczniów klas 1.

5. Wystawa książek związanych z obchodami Roku Stanisława Moniuszki i Gustawa Herlinga – Grudzińskiego..

6. Kontynuacja  akcji  „Cała  Polska czyta dzieciom”

7. Prezentowanie informacji i zdjęć dotyczących  działalności  biblioteki  szkolnej  na  stronie internetowej  szkoły i mediach społecznościowych.

8. Pomoc uczniom w przygotowaniu  się do konkursów i  realizacji  projektów  edukacyjnych.

9. Sposoby spędzania wolnego czasu, rozwijanie indywidualnych zainteresowań: gry planszowe (np. gra w szachy), sudoku, rozwiązywanie krzyżówek  itp.

10. Indywidualne doradztwo w doborze lektury, udzielanie informacji.

11. Informowanie nauczycieli i wychowawców na podstawie obserwacji pedagogicznej i prowadzonej statystyki o poziomie czytelnictwa w poszczególnych klasach,

12. Wspieranie uczniów innych narodowości oraz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

13. Sporządzenie listy książek w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, sporządzenie sprawozdania.

III. Doskonalenie  zawodowe bibliotekarza.

1. Udział  w  szkoleniach we WCIES, szkoleniowych  radach  pedagogicznych  szkoły.

2. Śledzenie  rynku  wydawniczego, artykułów  w  czasopiśmie „Biblioteka  w  szkole”  oraz stron internetowych dotyczących bibliotekarstwa.

3. Udział w targach książki.

IV. Współpraca   z   innymi   nauczycielami.

1.Aktualizacja  wykazu  lektur z nauczycielami języka polskiego.

2. Konsultowanie zakresu selekcji księgozbioru z nauczycielami przedmiotów.

3. Zbieranie zapotrzebowań na zakup literatury fachowej i podręczników.

3.Współpraca  z  nauczycielami  przy organizacji konkursów  oraz  udziału  uczniów  w  przedsięwzięciach  organizowanych  w środowisku  lokalnym.

V. Współpraca   z   rodzicami.

1.Promowanie  czytelnictwa  wśród  rodziców  poprzez  organizowanie  różnego  rodzaju  wystaw.

2. Kontynuowanie akcji „Bookcrossing".