• Program PO WER 2021 - 2022

• W ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowanego w programie PO WER 2014-2020 współfinansowanego ze środków unijnych 20 uczniów naszego Zespołu przebywało na dwutygodniowym pobycie we Włoszech. Uczniowie byli zakwaterowani są w Abamo Terme słynącego ze źródeł siarczanowych.

Pierwszego dnia uczestnicy wyprawy zostali przywitani w Liceo Scientifico Enrico Fermi (Liceum im. Enrico Fermiego). Pierwsze zajęcia przeznaczono na integrację. Pracując w zespołach Polacy z Włochami rozmawiali o podobieństwach i różnicach, zarówno w językach jak i gestach czy zachowaniach. Głównym językiem komunikacji był język angielski. Integracja nastąpiła wyjątkowo szybko.

Również pierwszego dnia w programie - zwiedzanie Padwy.

• W kolejnych dniach we Włoszech  uczniowie Liceum im. Enrico Fermiego oraz nasza delegacja wzięli udział we wspólnych zajęciach w pracowni chemicznej. Szczegółowa tematyka zajęć wyjątkowo słodka, eksperymenty z czekoladą, słodycze różne, w tym domowa bubble tea. Zajęcia luźne, ale kreatywne i w naprawdę znakomitej atmosferze. Po obiedzie po raz kolejny testom poddany został hotelowy basen, a tuż po nim "olimpijczycy" ruszyli na wieczorne zwiedzanie miasta.

Natomiast głównym punktem kolejnego dnia była przepiękna Chioggia, miejscowość popularnie określana mianem "małej Wenecji". Pogoda dopisała, także poza spacerami klimatycznymi alejkami wycieczka trafiła również na plażę. W następnych dniach uczniowie odwiedzili Veronę, Sirimione nad jeziorem Garda oraz Wenecję. Na ocenę, gdzie podobało im się najbardziej przyjdzie pora jak powrócą do domu. W części wypraw wzięli udział także włoscy gospodarze, takiej miłej integracji nigdy dość (fajnie było przekazać Włochom próbki polskich słodyczy).

W czasie 2-tygodniowej mobilności, realizowanej w okresie 03-14.10.2022, we współpracy z Liceo Scientifico Statale Enrico Fermi w Padwie, udało się przeprowadzić zajęcia:

- integracyjne i teambuildingowej;

- językowe (zarówno w zakresie j. angielskiego, jak i włoskiego czy polskiego);

- sportowe (tak na współpracę, jak i na rywalizację);

- geograficzno-historyczne;

- z zakresu wiedzy o społeczeństwie, w tym o relacjach państw członkowskich Unii Europejskiej.

Znalazł się także czas na dodatkowe zajęcia w pracowni chemicznej czy też zajęcia z służące rozwojowi poczucia przedsiębiorczości i kreatywności młodych ludzi.

Jeśli chodzi o wycieczki, to nasza grupa zwiedziła zarówno najbliższe otoczenie, a w tym m.in. Padwę, Abano Terme czy Arqua Petrarca, a także nieco dalsze ośrodki włoskiej kultury - Chioggię, Wenecję oraz Weronę czy Sirmione, znajdujące się nad Jeziorem Garda.

Całość została zwieńczona podsumowaniem, ewaluację oraz ceremonią wręczenia certyfikatów, które nasi uczniowie mogą dołączyć do swojego portfolio

• Projekt nr 2021-1-PMU-4368, pt. „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów poprzez realizację europejskich działań mobilnościowych”, w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowany w PO WER 2014-2020, współfinansowany z EFS.