• Aktualności

      • UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

      • Obecny rok szkolny oficjalnie dobiegł końca. Powyżej przedstawiamy krótką fotorelację z uroczystości jego zakończenia. Wszystkim nauczycielom i uczniom, a także naszym sympatykom życzymy udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

      • GRA ZESPOŁOWA KABADDI

      • W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć na lekcjach klasy 1AT i 1C instruktora indyjskiej gry zespołowej Kabaddi. Jest to: gra znana od około 4 tysięcy lat, popularna w południowej Azji, rozpowszechniona też w Azji południowo-wschodniej, w Japonii i Iranie. To narodowa gra Bangladeszu i indyjskich stanów: Andhra Pradesh, Pendżab i Maharasztra. Grano w nią nawet w armii brytyjskiej za czasów okupacji Indii – dla utrzymania sprawności żołnierzy i zachęcenia Hindusów do wstępowania do armii brytyjskiej.

       W grze biorą udział dwie drużyny złożone z 10–12 zawodników, z czego na boisku występuje po 7 z każdej drużyny. W zależności od odmiany rozgrywka odbywa się w kole o średnicy 23–24,5 m bądź na boisku prostokątnym o wymiarach 12,5x10 m (mężczyźni) i 11x8 m (kobiety). Czas gry wynosi 2x20 minut lub do wyeliminowania wszystkich zawodników jednej z drużyn. Gra polega na tym, aby zawodnik drużyny atakującej sahi przedostał się do kręgu tworzonego przez drużynę przeciwną, krzycząc cały czas słowo „kabaddi”. Jeżeli mu się to uda, musi w ciągu 30 sekund lub w odmianach ludowych w czasie jednego oddechu dotknąć przynajmniej jednego zawodnika drużyny broniącej, a następnie powrócić do swojej drużyny. Zawodnicy dotknięci są eliminowani z gry. Zadaniem drużyny broniącej jest wykluczenie sahi poprzez uniemożliwienie mu w ciągu 30 sekund (jednego oddechu) powrotu do własnego zespołu. Drużyny naprzemiennie wysyłają kolejnych sahi. Walka toczy się bez ekwipunku i jest nadzorowana przez dwóch sędziów.

        

        

        

      • MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW I WETERANÓW W TRÓJBOJU SIŁOWYM KLASYCZNYM

      • Trójbój siłowy to dyscyplina sportu, która swoją historią sięga lat 50 ubiegłego wieku. Wymaga ona od zawodnika ogromnej siły.

       Takim zawodnikiem jest Mateusz Stanisławski, uczeń klasy 4BL. Trójbój zaczął trenować w 2021r. Na swoim koncie ma już dwa osiągniecia:

       Złoty medal w kategorii w wyciskaniu leżącym klasycznym Mateusz zdobył w maju 2023 r. w Knurowie.

       Brązowy medal w kategorii trójbój siłowy klasyczny zdobył 16 czerwca 2023 r. w Sierpcu.

       Wielkie brawa !!!.